Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem: „Liczy się efekt! Prawo – Finanse – Technika w renowacji budynków”.
Konkurs ma cztery kategorie, ale w trzech jury w składzie: Andrzej Rajkiewicz – wiceprezes NAPE, Grzegorz Okoński – prezes MSM Energetyka i Sabina Augustynowicz – redaktor naczelna miesięcznika i portalu „Administrator i Menadżer Nieruchomości, wyłoniło laureatów.
Wręczenie nagród konkursowych odbyło się 8 września 2022 podczas XII Forum dla Zarządców Nieruchomości.
Drugim laureatem w kategorii małych firm została firma Korner zarządzanie nieruchomościami S.J. z Bydgoszczy. Ta mała firma, w miarę możliwości finansowych mieszkańców, stara się unowocześniać i czynić bardziej ekologicznymi budynki, którymi zarządza. Zajęła się m.in. małą retencją, montażem energooszczędnego oświetlenia LED diodowego, wyposażonego w czujniki, montażem systemu SOS w szlabanach, modernizacją węzłów cieplnych czy montażem urządzeń do uzdatniania wody. Najbardziej spektakularną inwestycją 2021 roku był jednak generalny remont zabytkowej kamienicy w Śródmieściu Bydgoszczy.
W kategorii firmy duże wyłoniliśmy jednego laureata – firmę Integrum Management – z siedzibą w Warszawie. W przypadku tej firmy warto zwrócić uwagę nie tylko na inwestycje proekologiczne, w tym montaż fotowoltaiki czy wykorzystanie systemów retencji wody, ale także na działalność na rzecz komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Firma wprowadziła wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Na uwagę zasługuje fakt, że pracownicy firmy wsłuchują się w potrzeby mieszkańców, więc tam, gdzie istnieje taka potrzeba, pojawiają się np. komunikaty głosowe w windach, klawiatura brajlowska na domofonie, samootwierające się drzwi wejściowe czy platformy do transportu. Podejmują również liczne działania na rzecz integracji społeczności lokalnej i samopomocy w ramach sąsiedzkich grup, czyli wspierają mieszkańców w budowaniu małych ojczyzn.
Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Zorza” w Myślenicach, która przeprowadziła pełną rewitalizację budynków mieszkalnych na os. 1000-lecia. Dzięki tej inwestycji wyłączono z eksploatacji istniejącą węglową kotłownię osiedlową; wybudowano 18 indywidualnych kotłowni gazowych; docieplono 20 tys. mkw. ścian i stropodachów, wymieniono wewnętrzną instalację cwu w 15 budynkach. Dzięki temu przedsięwzięciu zredukowano wielkość zanieczyszczeń pyłem, dwutlenkiem siarki i tlenkiem węgla o ponad 90%. Całkowicie wyeliminowano emisję benzoalfapirenu, a efektywność energetyczna wzrosła o 38%. Do zrealizowanego zadania Spółdzielnia uzyskała ponad 1,5 mln złotych dofinansowania ze sprzedaży białych certyfikatów.
Beskidzka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bielsku-Białej, w ramach rewitalizacji i humanizacji budynków wielorodzinnych spółdzielnia od lat robi wiele. Przeprowadza termomodernizacje, modernizuje oświetlenie. Stawiając na energooszczędność, m.in. montuje panele fotowoltaiczne i powietrzne pompy ciepła. Stara się przy tym pozyskiwać fundusze zewnętrzne. Może pochwalić się białymi certyfikatami, z których dotychczasowej sprzedaży przychód przekroczył milion złotych.
Redakcja czasopisma „Administrator i Menedżer Nieruchomości”
ul. Karczewska 18 | 04-112 Warszawa
e-mail: redakcja@administrator24.info
tel. 22 512 60 93